Kúpele Turčianske Teplice

Turčianske Teplice sú kúpele so stáročnou históriou, ktoré vyhľadávalo množstvo významných osobností, králi aj cisári. O turčianskej termálnej vode písali vedci i učenci.

Kúpele Turčianske Teplice sú známe ako jedny z najstarších kúpeľov na Slovensku, špecializované na choroby pohybového ústrojenstva, obličiek a močových ciest. Základ liečby v kúpeľoch tvoria sírovo - hydrouhličitanovo - vápenaté - horečnaté slabo mineralizované vody s teplotou 42 °C. Turčianske Teplice ležia v srdci Slovenska, 35 km od Banskej Bystrice, v juhozápadnej časti regiónu Turiec.

Termálna voda v bazénoch a vaňových kúpeľoch vyviera z podložia pohorí Veľkej Fatry a Kremnických vrchov. Za sekundu vyvrie na povrch siedmimi prameňmi 30 l síranovo-hydrouhličitanovej vápenato-horečnatej hypotonickej vody s obsahom vyše 1 500 mg rozpustených minerálnych látok v 1 litri.

Návštevníkom Kúpeľov Turčianske Teplice sú k dispozícii okrem iného liečebné domy s krytými bazénmi s termálnou vodou a rozsiahly kúpeľný park so vzácnymi drevinami aj prímestská rekreačná oblasť Lazy nad Čremošným.

V kúpeľoch Turčianske Teplice sa ako v jediných kúpeľoch na Slovensku liečia ochorenia obličiek a močových ciest. S úspechom tu ďalej liečia ochorenia pohybového ústrojenstva, najmä stavy po reumatických zápaloch kĺbov, degeneratívne chronické ochorenia, choroby bedrových a kolenných kĺbov, chrbát, poúrazové deformácie a pooperačné stavy pohybového ústrojenstva.

V roku 2007 bolo v kúpeľoch Turčianske Teplice vybudované a otvorené moderné centrum termálnych bazénov, víriviek, sáun a vonkajšieho vodného sveta s atrakciami - "Spa & Aquapark". V okolí mesta sa nachádza niekoľko lyžiarskych stredísk. Turisti ocenia značkované trasu Žarnovickou dolinou na hlavný hrebeň Veľkej Fatry.