Kúpele Sklené Teplice

Kúpele Sklené Teplice ležia neďaleko Banskej Štiavnice, v údolí potoka Teplá vo Štiavnických vrchoch. Výskyt teplých minerálnych prameňov bol miestnym známy už veľmi dávno.  O teplých minerálnych prameňoch existuje písomná zmienka už v 16. storočí.

Výstavba kúpeľov v Sklených Tepliciach začala v 17. storočí. Už v nasledujúcom storočí kúpele patrili k známym kúpeľným miestam. Koncom 18. storočia sa tu dokonca uskutočnil prvý medzinárodný zjazd prírodovedcov – geológov. Dodnes zachované kúpeľné budovy pochádzajú z obdobia rokov 1835-1848 a boli postavené v klasicistickom slohu. K areálu kúpeľov patrí aj kúpeľný park z rovnakého obdobia.

Minerálne vody Sklených Teplíc vyvierajú z 12 prameňov a radia sa medzi najvýznamnejšie pramene vulkanického pásma. Okrem nich sa využívajú aj umelé hĺbkové vrty a studne až do hĺbky 1600 m. Sírano-vápenato-horečnatá voda dosahuje teplôt okolo 37 - 52,3 °C a využíva sa najmä na liečbu chorôb pohybového ústrojenstva a nervových ochorení.

Zaujímavosťou týchto kúpeľov je možnosť jaskynného parného kúpeľa Parenica. V uzavretej miestnosti tu vyviera prameň (42 °C), ktorý preteká travertínovým vodopádom. Tento kúpeľ je európskym unikátom. Návštevníkom kúpeľov v Sklených Tepliciach je k dispozícii aj kúpalisko s termálnou vodou.

V kúpeľoch Sklene Teplice sa úspešne liečia

  • choroby pohybového ústrojenstva
  • ochorenia kĺbov a chrbtice
  • neurologické choroby
  • stavy po úrazoch a operáciách pohybového ústrojenstva