Bardejovské Kúpele

bardejovske-kupele-thBardejovské kúpele patria k najobľúbenejším, najnavštevovanejším a počtom 907 používaných lôžok k najväčším slovenským kúpeľom. Rozprestierajú sa na ploche 31 hektárov a vo vlastníctve spoločnosti je 34 objektov. Podľa zahraničných expertov majú Bardejovské kúpele najlepšie minerálne pitné pramene na Slovensku, podobné zložením prameňom vo francúzskom Vichy.

Bardejovské kúpele sú v súčasnosti jednými z najlepšie vybavených liečebných zariadení, kde sa snúbi bohatá jedinečná tradícia a moderné liečebné postupy. Bardejovská minerálna voda je prírodná-liečivá, slabo až stredne mineralizovaná, hydrogén uhličitanovo-chloridová, sodná, železitá uhličitá, studená, hypotonická, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Osem prameňov je zavedených do krytej temperovanej kolonády, kde sa využívajú na vnútornú balneoterapiu formou pitných kúr. Zo všetkých slovenských kúpeľov majú Bardejovské najširšie indikačné zameranie. Liečia sa tu onkologické choroby, choroby obehového a tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby z povolania, ochorenia obličiek a močových ciest, choroby pohybového ústrojenstva a ženské a nervové ochorenia.

V Bardejovských kúpeľoch nájdete aj skvosty histórie – hlavne secesný kúpeľný hotel Astória, klasicistickú Alžbetu, či čerstvo zrekonštruovanú Fontánu. Jedinečné sú svojimi 10 minerálnymi prameňmi, z ktorých 8 je sústredených v Kúpeľnej kolonáde – jedinej svojho druhu na celom Slovensku. Najpopulárnejším prameňom Bardejovských kúpeľov, známym od päťdesiatych rokov minulého storočia, je Herkules. V posledných rokoch ho prirovnávajú k Viagre, pretože má priaznivý vplyv na potenciu. Zložením ide o najsilnejšie mineralizovaný prameň na Slovensku, v tom je jeho tajomstvo. Nejde o výmysel lekárov, na účinky prameňa nás vlastne upozornili samotní pacienti. Herkules naozaj pomáha k zvýšeniu sexuálnej chuti mužov a dokonca aj žien. Obsahuje prvky, ktoré zvyšujú potenciu – veľa horčíka, kysličníka uhličitého, mangánu, brómu a kyseliny boritej. Svojím zložením patrí medzi najvýznamnejšie v strednej Európe. Pije sa z neho podobne ako z ostatných bardejovských prameňov – trikrát denne po dva decilitre, zvyčajne pred jedlom. Výborne sa osvedčil pri chorobách žalúdka a dvanástornika a pri chorobách dýchacích ciest najmä preto, lebo svojim obsahom jódu pôsobí mimoriadne priaznivo na odstraňovanie hlienov z dýchacích ciet. Je tiež veľmi účinný pri cukrovke.

bardejovske-kupele-20

Bardejovské kúpele sú nielen cieľom liečebných a relaxačných pobytov, ale chodí sa do nich aj za kultúrou. Medzinárodné hudobné leto je najvýznamnejšou kultúrnou udalosťou roka v Bardejovských kúpeľoch. Spolu s medzinárodným hudobným letom, ktoré kúpele organizujú ako jediné na Slovensku, počas letnej sezóny sú obľúbené i pravidelné promenádne koncerty klasickej hudby. Každoročne sa konajú aj Bardejovské Kúpeľné dni a na počesť cisárovnej Sisi Alžbetínske dni. Okrem toho sa môžu návštevníci tešiť v lete aj na výstavy fotografií, kvetov, obrazov, plastík. Najnovšie sa do Bardejovských kúpeľov chodí začiatkom septembra aj na pivný festival, spojený s prehliadkou dychových hudobných nástrojov. Súčasťou otvorenia letnej sezóny bolo po dva ročníky aj posvätenie minerálnych prameňov, za účasti zástupcov cirkví v okrese Bardejov - rímskokatolíckej, gréckokatolíckej, pravoslávnej a evanjelickej.

Kúpele ležia v krásnom a tichom prostredí, vzdialené od akéhokoľvek priemyslu a mesta, obklopené listnatými a ihličnatými lesmi. Nachádza sa tu SKANZEN – najstaršie prírodné múzeum ľudovej architektúry na Slovensku. Prvá zmienka o Bardejovských Kúpeľoch je z roku 1247, keď uhorský kráľ Béla IV. daroval územie dnešných kúpeľov aj s prameňmi mestu Bardejov. Od tohto roku patria tieto kúpele k najvyhľadávanejším nielen doma, ale aj vo svete. Vychutnávala si ich na liečení v roku 1895 manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sisi, ktorej socha sa vyníma v kúpeľnom parku. Pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleóna (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského.

bardejovske-kupele-34

Bardejovské kúpele v súčasnom období vyzerajú moderne, viaceré staršie budovy boli postupne zrekonštruované. Momentálne sú tvorené pešou zónou, ponúkajúcou pokoj a oddych od každodenného života. Okrem liečebného pobytu sa tu dá stráviť aj relaxačný pobyt vďaka rozmanitým atraktivitám spoločenského a kultúrneho charakteru. Okolie zas ponúka rôzne typy na výlety, napríklad do historického mesta Bardejov, ktoré je zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, nachádzajúce sa len 5 km od Bardejovských kúpeľov. Obec Zborov, známa hradom Makovica, sa nachádza 9 k od Bardejovských kúpeľov a 13 km od nich sa môžete ísť pozrieť na Slnečný Majer, agroturistické zariadenie s jazdiarňou s výcvikom jazdenia na koňoch či možnosťou vychádzok na koňoch do okolia. Zo vzdialenejších možností sú to mesto Prešov, Dukelské bojisko a pamätníky na Dukle a vo Svidníku, ZOO Park Stropkov, Kapušiansky hrad, Šarišský hrad, či Pieniny a Červený Kláštor.

Bardejovské kúpele sú vyhľadávané domácimi i zahraničnými turistami vďaka krásnemu prostrediu a kvalitným a liečebne účinným prírodným zdrojom. Rusky hovoriaci klienti sú, po slovenských a českých, tretími najpočetnejšími návštevníkmi Bardejovských kúpeľov. Patria k nim hlavne Rusi, Ukrajinci a Bielorusi. Takmer tretina zamestnancov Bardejovských kúpeľov má rusínsky pôvod, takže s ruštinou nemajú žiaden problém. Možnosť získať viacvstupové víza až na 5 rokov výrazne zjednodušilo cestovanie na Slovensko a umožnilo kúpeľom získať si stálu klientelu aj z východu.

Kontakt

  • Viac informácií na: www.kupele-bj.sk
  • Centrálne rezervačné oddelenie:
  • Tel.: 054/477 4346, 477 2717 Fax: 054/472 3549
  • E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Fotogaléria