Kúpele Sliač

Kúpele Sliač na strednom Slovensku patria medzi štyri kúpele sveta, ktoré sa môžu chváliť veľmi účinnou izotermickou (stale rovnako teplou) vodou s bohatým obsahom oxidu uhličitého.

Kúpele Sliač sa nachádzajú neďaleko Banskej Bystrice a špecializujú sa na ochorenia srdca a ciev.

Podnebie je tu pozitívne ovplyvňované okolitým horami a lesmi. Spomenúť možno Národný park Nízke Tatry. Samotný kúpeľný areál obklopuje rozsiahly sesťdesiathektárový. Kúpele tak ležia bokom od mestského ruchu, co je ideálny pre indikácie, na ktoré sa špecializuje kúpeľná liečba.

Jedinečný prameň v Kúpeľoch Sliač

Tunajšie pramene sú známe už viac ako sedemsto rokov. Najznámejších je päť prameňov, z ktorých najvýznamnejší je Kúpeľný prameň, využívaný pri liečebných procedúrach. Voda je síranovo - hydrouhličitanová, vápenato - horečnatá, železitá, hypotonická. Termálny minerálny prameň má výdatnosť 5,8 litraza sekundu. Jeho liečivosť je podmienená vysokým obsahom oxidu uhličitého. Teplota vody je tridsaťtri stupňov Celzia. Prameň sa využíva bezprostredne na liečebné účely bez umelého zásahu a práve preto je prameň svetovo významný.

Zostávajúce štyri pramene sú skôr sadrové, zemité, železnaté, uhličité a studené. Využívajú sa pri pitných kúrach.

Prameň Bystrica sa pôvodne nazýval Dorothea podľa manželky Jozefa Habsburského. Má teplotu dvadsaťtri stupňov a pôsobí blahodárne na žalúdok.

Prameň Adam je v skutočnosti vriedlo, ktoré v pravidelných intervaloch eruptuje. Je vynikajúci na črevné katary. Má rovnakú teplotu ako prameň Bystrica.

Prameň Lenkey má teplotu dvadsaťdva stupňov. Je ideálnym liekom proti nechutenstvu, zníženej tvorbe žalúdočnej kyseliny, pri zníženej tvorbe žlčníkových pankreatických enzýmov.

Posledným zo sliačskych prameňov sa nazýva Štefánek a je najchladnejší. Má teplotu len dvanásť stupňov. Obsahuje veľmi veľa oxidu uhličitého, aktívne železo, ktoré podporuje trávenie a bojuje proti chudokrvnosti. Medzi klientmi je veľmi obľúbený pre svoju Chuť. Je slabo mineralizovaný, hypotonický, slabo Kyslý, uhličitý, vápenatý, hydrogenouhličitanový, s vysokým obsahom železitej kyseliny metakřemičitej.

Ďalšie atrakcie

Okrem širokej palety rozličných procedúr si môžete oddýchnuť napríklad v soľnej jaskyni. Skúste volejbal, termálne kúpalisko, bazén, fitness, tenis, turistiku po vyznačených chodníkoch, hubárčenie, cyklistiku, rybolov, alebo aj športovú streľbu, jazdu na koni, prípadne si môžete objednať vyhliadkový let. Cez zimu tu existuje dobrá možnosť možnosť bežkovat a lyžovať.

Počas pobytu v Kúpeľoch Sliač navštívte aj historické mestá Zvolen, Banskú Bystricu a Kremnicu.