Kúpele Luhačovice

Kúpele LuhačoviceKúpele Luhačovice (Lázně Luhačovice, a.s.), sú najväčšou spoločnosťou poskytujúcou kúpeľné a rekreačné služby v Luhačoviciach. Zároveň sú Slovákmi najnavštevovanejšími českými kúpeľmi a štvrtými najnavštevovanejšími a najväčšími kúpeľmi v ČR. Nachádzajú sa v malebnom údolí nedotknutej prírody chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. Vlastnia a starajú sa o kúpeľný areál s rozlohou 20 ha, vrátane kúpeľnej kolonády a divadla. Akciová spoločnosť má v správe aj 11 luhačovických minerálnych prameňov, z ktorých sú najznámejšie Vincentka, Aloiska, Ottovka a prameň Dr. Šťastného.

Do všetkých liečebných i wellness zariadení, vrátane hotela Alexandria, je privedená prírodná liečivá voda, ktorá je využívaná na uhličité kúpele, rôzne druhy inhalácií, kloktanie a pitné kúry. O klientov sa stará sedemnásťčlenný tím skúsených  lekárov. Výhodou pre hostí z radov pacientov je aj 24 hodinová lekárska i sesterská služba, ktorá je zaisťovaná ako v liečebniach pre dospelých, tak pre deti.

Kúpele sa o Jurkovičov odkaz vzorne starajú. To oceňujú aj tisícky Slovákov, ktorí ročne Luhačovice navštívia. Najväčším lákadlom pre nich je súbor Jurkovičových stavieb - Jurkovičov dom, Vila Chalúpka, Vila Jastrabie, Vodoliečebné kúpele, Riečne a slnečné kúpele a Hudobný pavilón. Kúpele Luhačovice sa o tieto architektonické skvosty starajú a udržiavajú tak Jurkovičov odkaz, ktorým vytvoril jedinečnú atmosféru veľkorysého uvoľneného urbanizmu v priaznivom meradle bez rušivých zásahov. Aj jeho nasledovníci citlivo dotvorili areál luhačovických kúpeľov dielami secesie, rannej moderny a funkcionalizmu tak, že zachovali čaro a atmosféru výnimočných kúpeľov. Všimli si to aj medzinárodné organizácie  a tak tieto skvosty ašpirujú na zápis pamiatok UNESCO.

kupele-luhacovice-02

Najvýznamnejšou stavbou s nezameniteľným Jurkovičovým rukopisom je Jurkovičov dom. Hlavný kúpeľný objekt (pôvodne Janov dom podľa Jana Nepomuka Serényiho) bol vytvorený  v klasicistickej podobe v roku 1822 a prestavaný Jurkovičom v roku 1902, kedy bol zvýšený o hrazdené poschodie a nové zastrešenie a dispozične upravený okolo dvoch nádvorí a vstupnej dvojpodlažnej haly. V rokoch 2000-2002 prebehla generálna oprava budovy. Pôvodná funkcia kúpeľného domu je zachovaná a doplnená o reštauračnú časť a bazén. Exteriér i vnútorné priestory boli pri obnove objektu maximálne priblížené k pôvodnému stavu na základe reštaurátorských prieskumov a dobových fotografií. Najviac pôvodných funkčných prvkov mobiliára je zachovaných v balneočasti - originálne ležadlá, zrkadlá, vešiaky, sedačky, stoličky, stôl, lavice, kvetinové podstavce, toaletky so zrkadlom, stolíky s keramickou doskou, všetko navrhnuté Dušanom Jurkovičom. Hostia majú k dispozícii aj pôvodnú takzvanú zlatú vaňu. A tak, aj po viac než sto rokoch, si v nej môžu vyskúšať blahodarné účinky prírodných minerálnych kúpeľov.

Okrem Jurkovičovho domu je to aj nádherná Vila Jastrabie (hotel Jestřabí***), či drobné stavby, ako Hudobný pavilón, Chalúpka, ale aj Vodoliečebné kúpele, či Riečne a slnečné kúpele so zachovanými kabínkami na prezliekanie. Sem sa chodila slniť verejnosť a to po prvý raz muži a ženy spoločne, čo v časoch po vzniku republiky nebola až taká samozrejmosť. Ale Jurkovičove diela, to je iba časť z toho, čím Luhačovice prekvapia nielen Slovákov, ale všetkých návštevníkov. Ubytovať sa môžete aj napríklad v romantickej vile Alpská ruža****, Dome Bedřicha Smetanu****, či v najväčšom liečebnom hoteli v Luhačoviciach - Palace****, ktorý za svoj pobyt Regenerácia chrbta a kĺbov (Regenerace zad a kloubů) získal tohtoročnú cenu Hit sezóny.

kupele-luhacovice-06

Luhačovice sú vzdialené od hraníc so Slovenskom len 25 km, od Trenčína 54 km a od Bratislavy 165 km. Pre Slovákov sú tak rovnako dostupné ako slovenské kúpele. Poteší aj jazyková a kultúrna blízkosť a v neposlednom rade tiež výhodný kurz eura.

Luhačovické kúpele sú nielen populárnou liečebnou destináciou, ale aj obľúbeným cieľom turistiky a relaxačných a wellness pobytov. Klienti môžu využiť širokú ponuku bazénov, ktoré sa nachádzajú priamo v kúpeľných zariadeniach akciovej spoločnosti Kúpele Luhačovice (Alexandria, Palace, Jurkovičov dom, Centrálne kúpele), ale návštevníci môžu využiť aj krytý plavecký bazén priamo v Luhačoviciach, alebo aquapark v Uherskom Brode, ktorý je vzdialený len 12 km. Okolo Luhačovickej priehrady sa dá na trase cca 4 km korčuľovať na in-line korčuliach.

Návštevníci si vychutnávajú v Luhačoviciach nielen tradičné kúpeľné a relaxačné služby, ale chodia sem aj za nezabudnuteľnými kultúrnymi zážitkami. Povestné luhačovické kultúrne leto má medzinárodný charakter. V Luhačoviciach sa dá príjemne stráviť deň prechádzkami, posedením vo vynovenom kúpeľnom parku, ochutnávaním tunajších svetoznámych minerálnych vôd na čele s Vincentkou a obdivovaním rozprávkovo krásnych stavieb v štýle ľudovej secesie, ktoré tu po sebe zanechal Dušan Jurkovič. Najnovšie sa do Luhačovíc chodí aj za gurmánskymi zážitkami na augustový Food Festival Luhačovice.

kupele-luhacovice-12

Kúpele samotné majú nádherné malé kamenné divadlo, ktoré je tu viac ako 100 rokov. Chodieval sem aj hudobný skladateľ Leoš Janáček. Na jeho počesť sa koná každý rok festival. Súčasťou kultúrneho leta sú každodenné koncerty na kolonáde, pravidelne sem chodieva hrať Hudba Hradnej stráže a Polície Českej republiky. Konajú sa tu divadelné predstavenia, vystúpenia súborov v tzv. Lázeňskom divadle, či silvestrovské programy, plesy v Spoločenskom dome. Úspešne sa ujal aj minuloročný prvý ročník Dní slovenskej kultúry. Jednoducho, každý si tu nájde svoje. Dôkazom toho je aj neustále rastúci počet slovenských turistov, ktorí objavili čaro Luhačovíc. Za posledný rok sa tu ich počet zvýšil o 40 % a dosiahol 1500 osôb. To sú však len tí, ktorí tu absolvujú víkendové, alebo wellness pobyty, prípadne liečebné pobyty. Sú tu však stovky, ba tisícky návštevníkov, ktorí sem prídu jednoducho len na výlet cez víkend, alebo aj v týždni, poprechádzajú sa, ochutnajú liečivé vody, nakúpia darčeky a príjemne strávia deň v udržiavanom parku.

Luxusný ALEXANDRIA**** Spa & Wellness hotel je vlajkovou loďou wellness víkendov a relaxačných pobytov počas celého roka. Vyhľadávajú ho aj manažéri, pretože je svojou polohou i vybavením ideálnym pre kongresovú turistiku, konanie stredne veľkých tuzemských i medzinárodných konferencií, prezentácií firiem, školení, rokovaní, či stretnutí s obchodnými partnermi. ALEXANDRIA**** Spa & Wellness hotel je tvorený dvoma navzájom prepojenými objektmi. Hlavná budova hotela nezapiera zrod za prvej republiky. Hostia v nej nájdu pôvodnú obľúbenú Francúzsku reštauráciu s gurmánskymi špecialitami, i nočný klub, ktoré neodmysliteľne patria k histórii tohto slávneho hotela. Moderná časť je reprezentantom súčasnej generácie najmodernejších kúpeľných zariadení európskeho wellnessu. Skladá sa zo štvorposchodovej nadzemnej časti a dvoch suterénnych podlaží, v ktorých sa nachádza wellness centrum navodzujúce štýl starorímskych kúpeľov. Architektúra nadzemnej časti v tvare zrezaného ihlanu na obdĺžnikovom pôdoryse je tvarovo inšpirovaná starovekými palácmi. Izby sú zariadené moderne, ale aj s prvorepublikovým šarmom. Zatiaľ čo izby v historickej časti sú ladené v štýle 30-tych rokov minulého storočia, moderné  časti zdobia repliky suvenírov z ťažení Alexandra Veľkého.

kupele-luhacovice-14

Wellness centrum Spa Alexandria ponúka širokú škálu zážitkových a originálnych procedúr na regeneráciu tela i duše a pre starostlivosť o zdravie prírodné uhličité kúpele v tunajšej jedinečnej liečivej vode. Je v ňom bazén, whirlpool, Kneippov chodník, štyri parné kúpele s rôznymi teplotami (parná, bylinková, soľná a laconium), fínska sauna, relaxačné vyhrievané lavice a odpočinkové zóny.

Medzi klientmi sú obľúbené tematické prehliadky kúpeľov. Dobré zázemie má v Kúpeľoch Luhačovice aj šport a turistika. Milovníci tenisu si môžu zahrať svoj ​​obľúbený šport priamo v areáli kúpeľov na antuke. Priaznivci Nordic Walking si tu môžu požičať palice. V okolí kúpeľov je množstvo vyznačených trás, vďaka ktorým sa dajú spoznať krásy okolia Luhačovíc a Bielych Karpát. V kúpeľoch je možnosť požičania bicyklov na výlety. K dispozícii je tu aj fitness, squash, kolky a bowling. Cez zimu majú návštevníci možnosť zalyžovať si na mestskej zjazdovke, alebo využiť bežecké trate. Luhačovice sa nachádzajú v prekrásnom údolí plnom zelene, na samotnom okraji chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. Výlety môžu klienti kúpeľov absolvovať sami, alebo prostredníctvom cestovnej agentúry Luhanka.

Kúpele Luhačovice, a.s., a Liečebné kúpele Jáchymov, a.s., vystupujú pod spoločným názvom Spa & Wellness Nature Resorts a od roku 2011 tvoria najväčšiu kúpeľnú skupinu v Českej republike. Celkový počet lôžok pre dospelých je 2198 a v detskej liečebni v Luhačoviciach ďalších 258 lôžok. Uvedená kapacita predstavuje 10% kúpeľného trhu ČR.

Viac informácií je na www.lazneluhacovice.czwww.hotelalexandria.cz

Kontakt

Lázně Luhačovice, a.s.
Lázeňské náměstí 436
763 26 Luhačovice
telefon: 577 682 111

  • Rezervácie a objednávky pobytov:
  • tel. 577 682 100 v pracovných dňoch od 7.00 do 18.00 hod.
  • e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Fotogaléria