Kalanetika

kalanetika wellnessKalanetika je pokojné cvičenie pri pomalej hudbe určené pre ženy a mužov. Je zamerané na posilnenie a pretiahnutie celého tela, napomáha jeho správnemu držaniu a je vhodné pre všetkých, ktorí si chcú vyformovať postavu z estetického i zo zdravotného hľadiska bez veľkej námahy a bez činiek.

Má mnoho priaznivcov všetkých vekových kategórií a už po niekoľkých hodinách vidia cvičiaci na sebe pokroky. Výhodou je, že je cviky možné prispôsobovať. Kalanetika je založená na posilňovaní svalov v statických polohách.

Kalanetika je ideálna pre tých, ktorí chcú pracovať so svojou postavou, spevniť svalstvo, vylepšiť si rovnováhu, ohybnosť, šetriť si kĺby a chrbát a nemôžu alebo nechcú začať s intenzívnym cvičením, majú veľkú nadváhu alebo už dlhé roky necvičili.

Základom cvičenia sú pomalé pohyby a cvičenci pracujú s vlastnou váhou. Pod dozorom inštruktorov sa naučíte správne vykonávať celú zostavu a následne pocítite jej účinky. Cvičenie začína aeróbnym úvodom a potom nasleduje presne stanovený sled posilňovania. Pohyby sa opakujú len v malom rozsahu, ale aby bol dosiahnutý maximálny efekt, robia sa vo väčšom počte opakovaní.

Kalanetika je tiež niekedy využívaná v rámci rehabilitácie. Je mimoriadne dôležité osvojiť si cviky správnym spôsobom. Preto je dobré absolvovať  prvú hodinu kalanetiky pod dohľadom inštruktorov. Ak zvládnete techniku a naučíte sa správne vykonávať celú zostavu, môžete potom cvičiť aj sami doma. Dnes túto cvičebnú metódu zaraďuje do svojho programu prakticky každé wellness centrum.

Cvičebný program, vďaka ktorému si sformujete postavu či problémové partie už za dva týždne, je založený na pravidelnom cvičení po menších dávkach, ale predpísané cviky je treba opakovať každý deň. Vyhraďte si na ne pravidelnú polhodinku, kedy viete, že budete mať čas, náladu a silu cvičiť.