Qui gong (Chi Kung) - dýchacie a energetické cvičenie

alexandrova technika wellnessQui gong je dýchacie a energetické cvičenie, ktoré je známe taktiež ako Chi Kung. Qi Gong možno zaradiť k Tai Chi, a teda patrí do tradičnej čínskej medicíny.

Qi gong pomáha zlepšiť držanie tela, uvoľňuje napätie a zlepšuje koncentráciu. Jednotlive cvičenia je možné pomerne jednoducho zvládnuť. Qi gong je druh čínskej meditácie, zameranej na koncentráciu a cvičenie podporujúce telo i mysel. Medzi najdôležitejšie zložky Qi gong možno zaradiť dýchacie cvičenia, pohybové cvičenia a meditačné cvičenia, sústreďujúce sa na dosiahnutie tzv. vnútorného ticha.

V čínskej histórii, Qui gong v oblasti zdravotnej starostlivosti vždy hrala dôležitú úlohu, ale bola to taktiež súčasť náboženských a duchovných rituálov  v budhizme, či bojových umení. Dnes sú tradičné techniky Qi gong využívané na podporu a stabilizáciu energetickej rovnováhy tela a liečenie chorôb.

V súčasnosti existuje množstvo rôznych smerov Qigong. Jedným z najslávnejších je tzv. Osem brokátov. Názvom brokát sa označuje drahý, jemný druh hodvábu. V číne je osem brokátov uznávané ako cvičenie pre udržanie zdravia, omladenie a dlhovekosť.