Hammam - orientálny kúpeľ spojený s relaxom

hammam wellnessPojem hammam označuje turecké resp. orientálne kúpele. Táto wellness procedúra prebieha v štyroch izbách. Podstatou hammamu je, že dochádza k postupnému zvyšovaniu telesnej teploty návštevou jednotlivých miestností, tak, aby nedošlo k nárazovému preťaženiu krvného obehu.

Hammam je forma sauny, s ktorou sa možno stretnúť predovšetkým v arabskom svete. Hammam, na rozdiel od fínskej sauny, nie je suchou saunou, ale parným kúpeľom. Vybudovaná je prevažne z mramoru, s kruhovým matracom uprostred miestnosti.

Na stenách hammamu možno nájsť umývadlo s teplou a studenou vodou. Návštevník sa touto vodou ovlažuje sám, alebo má k dispozícii personál, ktorý môže poskytovať navyše masáže, prípadne peelingové procedúry, pri ktorých sa využíva trenie pokožky hrubými hodvábnymi rukavicami.

Okrem čistenia pleti a potenia, v hammamoch existujú široké možnosti v oblasti starostlivosti o krásu. Muži sa v hammame zvyknú nechať oholiť. Ženy rady využívajú možnosť celotelovej depilácie, alebo farbenie vlasov.

Po návšteve teplých parných kúpeľov (sicaklik) sa zvykne odpočívať a relaxovať v chladnejšej miestnosti (soğukluk).