Ayurvéda

ayurveda wellnessAyurvéda je tradičný systém indickej medicíny, ktorý sa praktizuje už viac ako 5000 rokov. Hojne využíva aj v súčasnom wellnesse. Ayurvéda ponúka integrovaný prístup k prevencii a liečeniu chorôb pomocou kombinácie zmeny životného štýlu a prírodnej terapie.

Ayurvédska teória hovorí, že všetky choroby majú pôvod v nerovnováhe a napätí v jednotlivých vedomiach. Zmena životného štýlu je hlavným ajurvédskym prístupom k prevencii a terapii. Na svete je v súčasnosti k dispozícii viacero ayurvédskych kliník, či nemocníc.

Publikované štúdie o ayuréde dokumentujú zníženie rizikových faktorov  kardiovaskulárnych ochorení, vrátane krvného tlaku, cholesterolu, a zlepšenie reakcie tela na stres.

Ajurvédske bylinné prípravky a iné terapie ukazujú celý rad pozitívnych účinkov pri prevencii a liečbe niektorých druhov rakoviny, liečbe infekčných ochorení, podpore zdravia všeobecne, alebo pri spomaľovaní starnutia. Ayurvéda predstavuje mechanizmy pôsobiace na znižovanie vplyvu voľných radikálov v organizme, moduláciu imunitného systému, či zmenu hormonálnej činnosti.