Detoxikačná kúra

detoxikacna kura2 wellnessDetoxikačná kúra, je súčasťou wellnessu a má viacero podôb a každá z nich má svojich zástancov a odporcov. Môže to byť klasický pôst, keď na niekoľko dní či týždňov zredukujeme stravu na minimum a konzumujeme len odporúčané potraviny a nápoje. Potom to sú rôzne druhy diét až po celé detoxikačné programy pod dohľadom odborníka na výživu.

Pri úspešnej detoxikačnej  kúre je najdôležitejšie prijímať veľké množstvo tekutín - minerálky bez bubliniek, bylinkové čaje, teplú čistú najlepšie filtrovanú vodu alebo chlórovanú vodu, ale tu je treba nechať odstáť. Pitie vody napomáha odplavovať splodiny bunkového metabolizmu, preto treba bezpodmienečne dodržať optimálny pitný režim (0,3 – 0,4l na 10kg telesnej hmotnosti).

Veľmi vhodné sú  tiež čaje s priaznivým účinkom na činnosť žalúdka, na detoxikáciu pečene, obličiek a čriev, napr. rumanček, mäta, pŕhľava, púpava, medvedí cesnak, echinacea, lopúch, breza, čaj Kleri (z 11 liečivých rastlín). Počas očisty organizmu nie sú vhodné sýtené nápoje a najmä nápoje s obsahom cukru a fosforečnanov.

Druhú najdôležitejšiu úlohu zohráva strava. Veľmi obľúbenou na detoxikáciu je ryžová kúra , kedy používame celozrnnú ryžu natural a jej úprava je rozdelená do niekoľkých etáp. Veľmi vhodné sú krátke kúry raz za mesiac na tri dni za sebou.

Detoxikačná kúra lepšie prebieha ak sme oddýchnutí, relaxujeme a eliminujeme z nášho života stres. Pre zvýšenie vylučovania škodlivých látok sú dôležité aj podporné opatrenia ako fyzická aktivita, teplé kúpele, sprcha a sauna. Pred kúpeľom 4 až 5 minútová suchá masáž pokožky celého tela prispieva k podpore látkovej výmeny a aktivácii krvného obehu.

Ďalej to je čistenie povrchu jazyka, kedy okrem odstránenia povlaku súčasne jemnou masážou povrchu jazyka stimulujeme činnosť všetkých orgánov tráviaceho traktu. Úspešnosť detoxikačnej kúry zistíme najlepšie pohľadom na jazyk bez povlaku.