Pilates

pilates wellnessCvičebnú metódu Pilates vyvinul Joseph Hubertus Pilates narodený v roku 1883 v Nemecku. Metóda Pilates je telesný pohyb, využívaný pri wellness procedúrach, pri ktorom sú zohľadňované najmä slabšie a hlbšie uložené skupiny svalov, ktoré napomáhajú zdravému držaniu tela.

Tréning pozostáva z telesných cvikov, strečingu a správneho dýchania. Cvičenie vyrovnáva svalovú nerovnováhu medzi preťaženými a ochabnutými svalmi – uvoľňuje skrátené a posilňuje oslabené skupiny svalov. Pozitívne ovplyvňuje fyzický i psychický stav a odstraňuje nesprávne pohybové návyky. Základom všetkých cvikov je posilnenie chrbtice, driekového svalstva a panvového dna. Kladie dôraz na koncentráciu, správne a kvalitné vykonávanie cvikov.

Metódu Pilates odporúčajú lekári a fyzioterapeuti, pričom je vhodná aj pri rehabilitácii po nehode. Pohybové tréningy sú vykonávané plynulo od jednoduchších foriem na základe potrieb cvičenca a individuálneho prístupu cvičiteľa. Po postupnom zvládnutí cvikov je možné prejsť na používanie pomocných strojov vyvinutých pre metódu Pilates. Vykonávanie cvikov na matraci je určené pre pokročilých. Cvičenie je vhodné pre všetky vekové kategórie aj tehotné ženy.