Homeopatiká

homeopatika wellnessLiečba homeopatikami má ozdravný a preventívny účinok a podporuje imunitný systém. Táto prírodná liečba sa stará o narušenú rovnováhu organizmu. Pôsobí rýchlo, prirodzene a nevyvoláva žiadne vedľajšie účinky. Nehrozí ani nebezpečenstvo predávkovania. Homeopatiká nie sú toxické.

Predpisované homeopatikum vyberá homeopat rozhovorom na základe rôznych telesných príznakov, psychických charakteristík pacienta, zistí rodinnú anamnézu, náchylnosť na alergie a pod. Niektoré homeopatiká sú v lekárňach voľne predajné.

Pri príprave homeopatík sa suroviny spracovávajú podľa presných technologických postupov na tinktúry, roztoky a práškové formy, z ktorých sa potom špecifickým riedením získajú hotové lieky vhodné na použitie prípravkov.

Najčastejšou liekovou formou homeopatík sú granule a globule. Ďalšie formy sú tablety, kvapky, injekcie, masti, čapíky. Základný princíp pôsobenia homeopatika je postavený na princípu podobnosti medzi toxickým a terapeutickým účinkom látok, takže podané homeopatikum vyvolá u zdravého človeka podobné príznaky akými trpí chorý. Ďalším princípom je použiť čo najmenšiu dávku homeopatika.

Používa sa tu tiež špeciálny spôsob riedenia -  systém je založený na použití minimálnych (až nulových) koncentrácií liečiv. Homeopatické prípravky môžu obsahovať iba jednu alebo viac aktívnych látok. Lieky sa užívajú najčastejšie rozpúšťaním v ústach pol hodinu pred jedlom alebo po jedle, bez akýchkoľvek prímesí (napr. bez žuvačky).

Homeopatická liečba sa používa sa pri prevencii a liečbe rôznych ochorení ako samostatná liečebná metóda, ale v niektorých prípadoch aj v kombinácii s klasickou medicínou. Homeopatia je vhodná a obľúbená aj pre veľmi malé deti a tehotné ženy.