Horské slnko

horske slnko wellnessHorské slnko je zariadenie určené na opaľovanie pokožky tela či tváre. Žiarenie, ktoré dostávame zo Slnka cez tvár a ruky je však v našich zemepisných šírkach dostatočne silné na tvorbu vitamínu D, takže ďalšie ožarovanie v podstate nie je nutné.

Pokožka človeka vďaka pigmentu dokáže absorbovať vyše 90 percent dopadajúceho UV žiarenia, ale to čo prejde hlbšie môže mať škodlivé dôsledky. Vznikajú potom vážne ochorenia kože ako rôzne druhy rakoviny, v prípade poškodenia oka to môže viesť k sivému zákalu alebo k „snežnej slepote“. Úplné vyhýbanie sa slnečnému žiareniu však tiež nie je dobré, lebo by spôsobilo nedostatok vitamínu D.

Využitie horských sĺnk a solárií je skôr estetická a módna záležitosť, vo wellness zariadeniach sa využíva skôr výnimočne a procedúru predpisuje lekár. Podľa mnohých lekárov sú totiž soláriá vyslovene škodlivé zariadenia. Rozhodne by ich nemali používať osoby, ktoré trpeli rakovinou kože alebo sú na to náchylné, osoby používajúce lieky, ktoré zvyšujú citlivosť kože na UV žiarenie alebo ľudia, ktorí majú na koži pigmentové pečeňové škvrny, vredy alebo trvalé opuchy.

Ak sa rozhodnete použiť horské slnko doma, mali by ste dodržiavať bezpečnostné predpisy. Predovšetkým je treba použiť solárnu kozmetiku, UV žiarenie aplikovať vo vzdialenosti minimálne jeden meter od zdroja, 2-3 krát týždenne v trvaní 0,5 - 3 minúty podľa reakcie pokožky.

Spolu aplikujeme 10 krát, vždy až po vymiznutí zápalovej reakcie pokožky na opaľovanie, pričom k miernemu začervenaniu pokožky dochádza do 4 - 10 hodín. Počet opaľovaní by nemal byť viac ako 50 za rok. Pri horskom slnku je potrebné si chrániť zrak špeciálnymi okuliarmi.